Si reagon njeriu kur fiton 300 milion dollarë në lotari (VIDEO)


Palestina bëhet anëtare e OKB-së

Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën për Palestinë, që e bën atë anëtare të 194 të organizatës. Pavarësisht kundërshtimit të SHBA-ve dhe Izraelit rezoluta u miratua me 138 vota pro, nëntë kundër dhe 41 abstenim. Presidenti i Palestinës, Mahmoud Abbas, e ka cilësuar këtë si hapin e fundin për […]


Rekorde të borës në Rusi: kolona e veturave e gjatë 54 km

Në rrugën kryesore që lidhë Moskën me Sankt Petersburgun, tre ditë rresht vazhdon ndërprerja e trafikut rrugor, që e ka shkaktuar sasia e madhe rekorde e dëborës në këtë rajon. Kjo është sasia më e madhe e evidentuar ndonjëherë gjatë muajit nëntor-shkruajnë mediat ruse. Në orët e vona të mbrëmjes së ditës së dielë, kolona […]


Turqi, Ministri rus Lavrov rrëzohet nga shkallët e hotelit, thyen krahun

-Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov ka dëmtuar kycin e dorës gjatë një udhëtimit në Ashhabad Turkmenia, ku ndodhej për një takim të CIS me shefat e huaj, bëjnë të ditur agjencitë e lajmeve ruse. E megjithatë Lavrov do të marrë pjesë në takimin Rusi-NATO në Bruksel, ku do të qëndrojë pak kohë dhe më pas […]


Ministrat e financave të BE-së, përpjekje për unifikim fiskal

Ministrat e Financave të Gjermanisë dhe Francës, diskutuan për pikat kryesore që pritet të jenë në qendër të takimit të sotëm me homologët europianë, në Bruksel në lidhje me unifikimin fiskal. Takimi nëse rezulton i suksesshëm mund të hedhë bazat për një bashkim më të gjerë ekonomik dhe të shënojë përpjekjen e parë për një […]


SHBA ndjek me vemendje veprimet e Koresë së Veriut

Komandanti i forcave të Shteteve të Bashkuara në Paqësor, admirali Samuel Locklear, thotë se luftanijet amerikane po lëvizin për të ndjekur hedhjen e një rakete nga Koreja e Veriut. Korrespondenti i /LajmeOnline/t të Amerikës në Pentagon, Luis Ramirez na informon. Koreja e Veriut njoftoi javën e kaluar se ka në plan të tentojë përsëri për lëshimin […]


Luftimet në Siri kapërcejnë kufirin në Liban

Zyrtarët libanezë thonë se dhuna sektare e lidhur me luftën civile në Sirinë fqinje ka shkaktuar sot 4 të vrarë në qytetin verior të Tripolit. Autoritetet thanë se në luftimet e sotme u përfshinë përkrahësit suni të rebelëve sirianë në lagjen Bab Tabbanes të Tripolit dhe besnikët Alawitë të presidentit sirian Bashar al Assad në […]


Të majtët shpallen fitues të zgjedhjeve në Rumani

Koalicioni i qendrës së majtë në pushtet i Rumanisë ka fituar zgjedhjet parlamentare të së dielës. Me më shumë se 80 për qind të votave të numëruara të hënën, Bashkimi Social-Liberal udhëhequr nga kryeministri Viktor Ponta ka fituar rreth 60 për qind të votave, duke mundur Aleancën e së Djathtës të Presidentit Traian Bashesku. Organizata […]


Koreja e Veriut lëshon raketën me rreze të gjatë

Raketa, e përbërë nga tri faza, u lëshua në 09:49 (01:49). Raportimet bëjnë të ditur se ajo ndoqi trajektoren e menduar më parë, teksa fazat e rënies u bënë në zonat e pritura. Korea e Veriut ka bërë të ditur se raketa e saj po dërgon një satelit në hapësirë, por disa shtete kanë thënë […]


Rice tërhiqet nga “gara” për sekretare të shtetit

Susan Rice ka tërhequr emrin e saj nga shqyrtimi për postin e Sekretares amerikane të Shtetit. Në një letër për presidentin e Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, Rice ka thënë se tërhiqet nga procesi, për shkak të vështirësive që janë paralajmëuar në seancën e konfirmimit në Senat. Rice është përballur me akuza në lidhje me […]