Shkencëtarët konfirmojnë: Kemi zbuluar “Grimcën e Perëndisë”

Shkencëtarët konfirmojnë: Kemi zbuluar “Grimcën e Perëndisë”

Fizikanët që punojnë në Large Hadron Collider (LHC – përshpejtuesi i madh i grimcave), kanë arritur në përfundimin se grimca e zbuluar prej tyre është me të vërtetë Boson Higgs ose sic e quajnë ndryshe “Grimca e Perëndisë”. Kështu në një njoftim për shtyp, Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore , CERN, kanë bërë të ditur […]


Donte te vriste veten, nderhyn dhe e shpeton qeni.

France – Eshte mese e vertete qe qente jane miqte me te mire te njeriut dhe bejne cdo gje per te shpetuar jeten e pronareve. Ajo ishte nje grua 63 vjecare dhe ai nje qen i bukur pastor gjerman. Gruaja po kalonte nje krize depresioni dhe vendosi t’i jape fund jetes per te larguar problemet. […]


10 sekretet më të mëdha të Bashkimit Sovjetik

Rusia komuniste ishte një shembull i sinqeritetit dhe llogaridhënies në qeveri. Kjo nuk është një fjali që ju do të mund të lexoni në ditët e sotme – të paktën jo jashtë territorit të Koresë së Veriut. Gjithsesi, ajo që po përpiqemi të tregojmë përmes kësaj sarkazme është fakti se sovjetikët kishin sekrete vërtet të […]


Del në ankand unaza e fejesës së Napoleon Bonapartit

Një rreth prej ari me dy gurë në formë loti, një zafir dhe një diamant. Kjo është unaza e fejesës që Napoelon Bonaparti i dhuroi Zhozefinës, gruas dhe perandoreshës së ardhshme të Francës. Simboli i dashurisë së perandorit që la gjurmë në histori ka dalë në ankand. Unaza me vlerë 8-12 mijë euro simbolizon bashkimin […]


Nje elefant në Korenë e Jugut arrin të imitojë njerëzit

Një elefant në një kopsht zoologjik në Korenë e Jugut arrin të imitojë njerëzit dhe zotëron shumë fjalë, bënë të ditur sot shkencëtarët. Koshik, një elefant aziatik 22 vjeç në kopshtin zoologjik Everland në Yongin, në jug të Seulit, mirëpret vizitorët duke shqiptuar fjalën “choah” (mirë). Ajo mund të shqiptojë fjalët “annyong” (përshëndetje), “Anja” (ulur) […]


Gena me video-klip të ri (Video)

Kënga ‘Sa vuaj për ty’ nga Gena së shpejti do të ketë edhe video-klipin. Ai ka publikuar një promo të klipit të ri. Këngëtari bëri të ditur që është ende në xhirime, ndërsa pritet që klipi të jetë mjaft i veçantë – kurse kënga është në zhanrin që gjithmonë e shohim atë, këngë e dashurisë. Gena është një prej këngëtarëve më të njohur të muzikës së lehtë shqiptare. /Dukagjini


Mercedes X-Klasse vjen në vitin 2018

Mes modeleve Smart dhe A-Klasse, ekziston një hapësirë e pashfrytëzuar për edhe një segment automobilistik – të cilin Mercedes e ka ndërmend të shfrytëzojë. Modeli i ri, që do të mund të zhvillohet me ndihmën e aleancës Renault-Nissan, parashihet të marrë shenjën identifikuese X, ndërsa pritet të paraqitet në treg në vitin 2018. Siç raporton AutoBild, X-Klasse do të ishte i kategorisë së Renault Clio-s, me tërheqje në rrotat e para – siç është rasti me modelin A-Klasse. Edhe pse duket se një ide e tillë do mund të ishte jo shumë e mirëpritur nga adhuruesit e Mercedesit, raportohet se ky model do të ishte krejtësisht ndryshe nga modelet franceze, […]


Rrah të dashurin se ishte i varur nga video-lojërat

Një vajzë amerikane e mërzitur nga i dashuri i saj, i cili preferonte të luante me video-lojëra në vend të kryente mardhënje, është arrestuar nga policia pasi ka sulmuar partnerin. 24-vjeçarja Heather Hayes ka rrahur Eric Zuberin në një supermarket në Pensilvani dhe është justifikuar se kishte dy ditë që nuk flinte me të, pasi ai preferonte të luante Xbox me shokët. Fillimisht, vajza e ka kafshuar në krah të dashurin, i cili ka shkuar në supermarket për të njoftuar policinë. Ajo e ka ndjekur nga pas atë gjysmë e zhveshur duke e sharë dhe duke e goditur në mes të klientëve të habitur. Në komisariat, 24-vjeçarja u ka thënë […]


Ja sa kushton Diamanti më i madh në botë

Pas një procesi të përpunimit që ka zgjatur 21 muaj, në argjendarinë “Christies”, diamanti i mahnitshëm prej 101.73 karatë, në formë të dardhës, së shpejti do të hidhet në treg, ndërsa vlerësohet se mund të arrijë shumën mbi 20 milionë dollarë. Ky gur i çmuar që është gjetur në një minierë në Botsuana, do të shitet në një ankand që do të mbahet më 15 maj në Gjenevë të Zvicrës. Ky është diamanti më i madh pa ngjyrë që është hedhur ndonjëherë në ankand, ndërsa atë e ka ofruar një klient që ka dashur të mbetet anonim. Në nëntor të vitit të kaluar në një aksion po ashtu në Gjenevë […]


Rikthehet Bleona Qereti (Foto)

Bleona Qereti ka postuar disa fotografi të saja duke u zbukuruar nga make up artisti i yjeve të famshëm, Troy Jensen. Disa prej këtyre fotografive do të përdoren edhe për të mirë njohuren ‘Flavour Magazine’.