Lajme

Krasniqi, “kamikazi” që djeg PDK-në!

Ish-sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka paralajmëruar divorc nga partia që e bashkëthemeloi 14 vjet më parë. Duke marrë epitetin e Mohikanit të fundit, kryeparlamentari i Kosovës ka filluar t’i kontaktojë të gjithë të pakënaqurit dhe të anatemuarit e PDK-së, për t’i bashkuar në një strukturë të re politike. Duke qenë i […]


Serbët e Kosovës martohen me shqiptare

Të rinjtë nga komuna e Rahovecit kanë pasur probleme me martesa, në veçanti pas vitit 1999. Vajzat kanë ikur në Serbi, ndërsa meshkujt nuk janë martuar madje deri në moshën 50 vjeç. Duket se është gjetur një zgjidhje, shkruan DeutscheWelle. “Quhem Trëndafile Kishi, nga rrethi i Krujës, në Shqipërinë Qendrore. Në Hoçë të Madhe jam […]


Ahmeti në mbrojtje të hoxhë Salihut

Debati i shkaktuar pas një ligjërate të një imami nuk duhet që të shkaktojë tërheqjen e vëmendjes për ngjarje të tjera të rëndësishme, siç është çështja e gjykimit të ish-komandantëve të UÇK-së, ka vlerësuar Amir Ahmeti, kryesues i Komisionin Këshilldhënës për Liritë Fetare, i krijuar nga kryeministri Hashim Thaçi. Ai ka deklaruar se ligjërata e […]


Klerikët përtej fesë!

Të gjitha fetë duan paqe. Ky mesazh edhe duhet të jetë mision i klerikëve fetarë. Megjithëkëtë, profili i klerikëve fetarë në Kosovë ka nisur të lëkundet nga deklaratat që nga disa pjesëtarë klerikë fetarë u bënë në foltoret e shtëpive të Zotit. Madje këto deklarata kanë tensionuar maksimalisht situatën e sigurisë, sa që deputetja e […]


PDK për interesa ka qeverisur tepër keq!

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi i është përgjigjur, siç thotë ai disa miqve të tij të cilët po brengosën për fatin e tij në PDK. Ai për këtë ka shfrytëzuar rrjetin social facebook. Më poshtë mund të lexoni letrën e tij. Nëse njerëzve nuk ju dhimbset atdheu, kombi dhe pasuria e tij, dinjiteti […]


Shansi i fundit i Erdoganit

Kryeministri i Turqisë Erdogan më në fund duhet të hyjë në dialog me lëvizjen e protestës dhe të shfrytëzojë rastin për t’u distancuar nga politika e tij e gabuar e kursit të ashpër, komenton Bahaeddin Güngör. Para se të nisej për udhëtimin disa ditor për në Marok e Tunizi Recep Tayyip Erdogan i kritikoi ashpër […]


“Zhvishet” Berisha, në mitingje pa jelek

Nuk dihet nëse vapa apo etiketimet e kreut socialist si “gjyshi me antiplumb” jane arsyet që kryeministri Berisha të mos përdorë më jelekun e tij antiplumb,transmeton albeu. Prej disa ditësh kreu i qeverisë është shfaqur nëpër takimet elektorale pa jelekun e tij. Prej kohësh, lideri i opozitës Edi Rama e ka akuzuar kryeministrin se shfaqet […]


Këta janë sulmuesit e komunitetit LGBT

Policia e Kosovës është vënë në kërkim të 10 personave që dyshohen se kanë kryer vepra penale ndaj komunitetit të lezbikëve, homoseksualëve, biseksualëve dhe transeksualëve (LGBT) me rastin e promovimit të revistës Kosova 2.0. “Hetimi Kosova 2.0 përfshin shtatë incidente të veçanta që janë duke u hetuar nga një ekip i përbashkët i Policisë së […]


Lirohet Muharrem Xhemajli

E plotësuar)- Në ora 15:00 kryetari i OVL të UÇK-së Muharrem Xhemajli i shoqëruar nga policia është paraqitur me detyrim para Prokurorit. Z.Xhemajli, ka deklaruar para prokurorit se nuk do të jap asnjë deklaratë, nisur nga vendimi i Këshillit Drejtues të OVL të UÇK-së të datës 7 maj 2011. Në këtë vendim mes tjerash thuhet: […]


Haliti: Krasniqi është një ndër figurat më emblematike të PDK-së

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Xhavit Haliti nuk i ka marrë me shqetësim deklaratat e kryeparlamentarit Jakup Krasniqi për mundësinë e largimit të tij nga PDK-ja dhe formimin e një subjekti të ri politik. Ai tha se Krasniqi mbetet një ndër figurat më të respektuara në PDK. Është kryetar i Kuvendit […]