Lajme

AK dorëzon në KQZ kërkesën për referendum

Aleanca Kuq e Zi depozitoi të martën në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kërkesën për zhvillimin e referendumit për bashkimin Kosovë-Shqipëri, nismë kjo e bërë publike prej 28 Nëntorit, në Morinë. Kryetari i Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiu, deklaroi se shtetet shqiptare […]


Kapen 350 kg marijuanë, dhjetëra në pranga! (Video)

350 kilogram mariuanë është sekuestruar mbrëmë në vendkalimin kufitar ‘Mexhitlija’ ndërsa gjatë kontrollit të automjetit me të cilin transportohej droga janë arresuar pesë persona nga Manastiri ndërsa dy të tjerë nga Veleshta të dyshuar për kontrabandën ndodhen në arrati. Droga […]


Irani paralajmëron fillimin e Luftës së Tretë Botërore

Ministri i Jashtëm i Turqisë kritikoi Iranin për reagimin ndaj vendimit të NATO-s mbi dislokimin e raketave Patriot në kufirin midis Turqisë dhe Sirisë. Vendimi i NATO-s i ka shtuar tensionet mes Iranit dhe Turqisë, marrëdhëniet mes të cilave kanë […]


Vogëlushi 3 vjeçar rus gjendet në frigorifer

Një fëmijë 3-vjeçar është gjendur pa jetë brenda frigoriferit të shtëpisë, në Kazan, kryeqyteti i republikës së Tatarstanit. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia Interfax, që citon forcat lokale të rendit. Mësohet se vogëlushi jetonte bashkë me dajën dhe të […]


Vjehrra i pret fytin nuses

Një grua i ka prerë fytin nuses sepse kjo e fundit kishte tradhëtuar bashkëshortin e saj, i cili gjendet në burg. Ngjarja ka ndodhur në kryeqytetin e Italisë, Romë, ku vjehrra është arrestuar me akuzën e vrasjes së mbetur në […]


Ashton shqetësim për shkatërrimin e vendeve të shenjta në Mali

Përfaqësuesja e Lartë e Politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton është shprehur se ndihet thellësisht e tronditur nga shkatërrimi brutal i tyrbeve, në veri të Malit, nga fundamentalistët. Në një deklaratë të lëshuar nga zëdhënësi i saj, Ashton bëri thirrje për mbrojtjen me çdo kusht të trashëgimive kulturore dhe fetare, unike në Afrikë. Pjesa […]


Kryeministri italian jep dorëheqje

Kryeministri italian Mario Monti ka dhënë dorëheqjen duke hapur rrugën për zgjedhjet e përgjithshme. Monti paraqiti dorëheqjen te presidenti Giorgio Napolitano, i cili i kërkoi të qëndrojë në krye të një qeverie teknike deri në datën e zgjedhjeve, më 24 shkurt. Monti u emërua 13 muaj më parë për të udhëhequr një qeveri teknokrate, në […]


WB: More poor people in Albania

The World Bank warned that the crisis that has hit the family budgets after 2008 could increase the poverty level in Albania. The recent report on the economy in the region has a special article for poverty. The bank says that one of the reasons why the living standard in Albania could have deteriorated is […]


Putin: Rusia dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë armike

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë armike. Kjo bindje u shpreh nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë konferencës së sotme të zgjeruar për shtyp në Moskë, njofton korrespondenti i Radiokompanisë ” /LajmeOnline/ i Rusisë”. Kryetari i shtetit ka pranuar se në lidhje me disa çështje, duke përfshirë edhe vendosjen e sistemit të mbrojtjes antiraket […]


Albania, without candidate status

While there was no positive news for Albania in the conclusions of the EU Foreign Ministers, as expected, the EU enlargement with other countries seems to be the key policy of the EU. A priority in 2013 will be the reinforcing of the rule of law and democratic governing. It also underlines that the enlargement […]