Lajme

Intelegjenca franceze trajnoi Thaçin e UÇK-në

Gazetari investigativ francez, Pierre Pean, i cili së fundi ka publikuar një libër që i kushtohet Kosovës, të titulluar “Lufta e “drejtë” për një shtet mafioz”, në një intervistë për mediat serbe, ka thënë se Shërbimi Inteligjent i Francës, para bombardimeve të NATO-së të vitit 1999, ka trajnuar Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, dhe për këtë […]


Përleshen vëllezërit, njëri plagoset në gjoks

Një person është plagosur me armë zjarri mbrëmë në Drenas. Burimet e Indeksonline brenda policisë tregojnë se, në këtë rast kanë qenë të përfshirë disa vëllezër mes vete, të cilët pas fjalosjes kanë përdorur edhe armët e zjarrit. Njëri prej tyre është plagosur në gjoks, por gjendja e tij është jashtë rrezikut për jetën. Policia […]


Dy meshkuj humbin jetën, dy femra marrin lëndime

Dy meshkuj kanë humbur jetën dhe dy femra kanë marrë lëndime trupore në një aksident trafiku që ka ndodhur mbrëmë rreth orës 23:00 në rrugën magjistrale Prishtinë-Ferizaj, respektivisht në fshatin Banullë. Baki Kelani, Zëdhënës i Policisë së Kosovës, ka thënë për Indeksonline se, në aksident ka qenë e përfshirë vetëm një automjet, me ç’rast dy […]


Tetë arsye pse duhet ta njohim Kosovën!

Një medium elektronik nga Beogradi “Taçno” (Saktë) ka botuar një studim ku ka paraqitur tetë arsye se pse Beogradi duhet të ndryshojë kursin karshi Kosovës dhe duhet të njohë pavarësinë e saj. Arsyeja e parë: Për shkak se Kosova praktikisht prej kohe të gjatë tashmë është e ndarë nga Serbia. Serbia që 13 vite, nga […]


Vehabistët, a janë ‘këmbëkryq’ në Kosovë?

Se a ka vehabistë dhe ideologji vehabiste në Kosovë vazhdon të mbetet një çështje për të cilën pothuajse askush nuk mendon njëjtë. Madje, edhe përfaqësues të Bashkësisë Islame të Kosovës japin deklarata kontradiktore lidhur me ekzistimin apo jo të një lëvizjeje të vehabistëve në vend. Prania apo jo e një organizate të vehabistëve në Kosovë […]


Spille, plazhi që shton pushuesit

Një hapësirë e pamasë ujore, që të magjeps me kaltërsinë e vet, shtrihet sapo kalon zonën kodrinore dhe brezin e gjelbërt të pishave shumëvjeçare, që janë kthyer në një mburojë natyrore për plazhin ende të virgjër të Spillesë, në rrethin e Kavajës. I njohur deri pak kohë më parë si plazhi i Burkës, rruga e […]


Tentim vrasje në ‘Vranjevc’, plagoset një person

Sot rreth orës 13:15 në rrugën “Vëllezërit Fazliu” në Vranjevc-Prishtinë, ka ndodhur një tentim vrasje ku është plagosur një person. “3 persona nga një veturë xhip ngjyrë e zezë ka shtënë në drejtim të viktimës mashkull me kombësi shqiptare. Viktimës iu është ofruar tretmani mjekësorë në qendrën emergjente të QKUK-së. Për momentin nuk dihen motivet […]


Vritet edhe një shqiptar nga Maqedonia në Siri

Vazhdon të rritet numri i shqiptarëve të vrarë në Siri të cilët janë duke luftuar kundër regjimit të presidentit Bashar al-Assad. Sipas informatave të portalit Almakos, i vrari është nga rrethina e Shkupit, nga fshati Gërçec. Identiteti i të vrarit është i njohur për redaksinë, mirëpo atë do ta bëjmë publik ndërkohë. Kohë më parë […]


Agimi i Artë, incidente në Himarë (Video)

Në 3-vjetorin e vdekjes së Aristotel Gumës, të riut himariot, i cili humbi jetën si pasojë e një aksidenti rrugor, por që më pas kjo ngjarje u interpretua si vrasje për shkak se ishte minoritar, eksponentë të “Agimit të Artë” u kthyen sërish në Himarë, ku kanë kryer homazhe pranë varrit të tij. Fillimisht, ceremonia […]


Rrëfimi Sopa: Familja Lirohet Pasi Kontestohet Vrasja

Në qeli të ndara, Teuta, Artina dhe Erna Sopa qëndruan 175 ditë në qendrën e paraburgimit në Lipjan. Ato dyshoheshin se kishin vrarë bashkëshortin përkatësisht babanë Hamdi Sopa. Rrëfimi ka marrë kahe të re pasi një ekspertizë e EULEX-it konteston ekspertizën mjeko-ligjore që thoshte se Sopa ishte vrarë. Hamdi Sopa shërbente si zyrtar për informim […]