Lajme

Dëmtohen veturat e kandidatëve të PDK-së

Veturat e ngjyrosura me emrin “IQM”, për kryetarin e Malishevës, Isni Kilajn, janë tendencioze dhe të bëra nga aktivistët e Iniciativës Qytetare të Malishevës. Në komunikatën e dërguar nga Dega e PDK-së në Malishevë thuhet se këto llojë metodat janë komuniste dhe se diktaturat për PDK-në janë relikte të së kaluarës. “Më date 04.10.2013 PDK […]


VV-ja mbledh 39 mijë euro nga qytetarët (Video)

Në 18 ditët e para të fushatës “Dhuro për ndryshimin”, Lëvizja Vetëvendosje ka mbledhur 39,252 euro, përderisa synimi i saj është të mbledhë 252 mijë euro, aq sa sipas zëdhënësit të kësaj partie i nevojiten për fushatën parazgjedhore që ka nisur më 3 tetor, shkruan GazetaJNK. Zëdhënësi i lëvizjes, Erzen Vraniqi thotë se atyre nuk […]


Fushatë jofer me para të shtetit

Përfaqësuesit shtetërorë qysh në ditën e parë të fushatës zgjedhore e kanë vazhduar avazin e vjetër, atë të përdorimit të resurseve shtetërore në shërbim të partisë. Më së shumti kjo reflekton në shfrytëzimin e veturave zyrtare, por edhe në marrjen e pagës pa shkuar fare në punë. Kryeministri Hashim Thaçi është zyrtari më i lartë […]


Hajgare me Hajrën!

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka kohë që është bërë “kurban” i Qeverisë së Kosovës, përkatësisht i kryeministrit Hashim Thaçi dhe bashkëpunëtorëve e bashkëpartiakëve të tij. Janë dhjetëra raste kur njeriu që në opinion njihet si “krahu i djathtë” i Thaçit është deklaruar për çështje të ndryshme, ndërkaq pak më vonë ai është denoncuar nga […]


BE njeh flamurin e Kosovës

Ka disa shtete të BE-së që kanë mbetur pa e njohur pavarësinë e Kosovës por ndryshe rezulton në faqen web faqen e Bashkimi Evropian. Kjo e fundit në faqen e saj zyrtare eueom.com, ka njohur flamurin e Kosovës ku figurohet tek ekipi monitorues i BE-se për zgjedhjet lokale të 3 nëntorit. Për herë të parë […]


Injorojnë debatet

Debati i organizuar mbrëmë nga televizioni publik, RTK, me kandidatët për kreun e qytetit të Prizrenit ishte pa dy kandidatët kryesor të kësaj komune, Ramadan Mujën të PDK-së dhe Eqrem Kryeziu e LDK-së. Këta të dy, nuk brengosen për faktin që nuk kanë qenë pjesë e këtij debati. Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja, tha për […]


Korabi: Sot Prishtina, nesër Prishtina, gjithmonë Prishtina!

Kandidati i Aleancës Kosova e Re për kryetar të Prishtinës, Korab Sejdiu me moton “Sot Prishtina, nesër Prishtina, gjithmonë Prishtina” i është kundër-përgjigjur motos së Isa Mustafës “Sot komuna, nesër Kosova”. Gjatë hapjes së fushatës parazgjedhore në Prishtinë, kandidati i AKR-së për kryetar të kryeqytetit, ka premtuar se do të angazhohet gjithmonë për kryeqytetin. “Qëllimi […]


El Salvadori konfirmon njohjen e Kosovës

El Salvadori e ka njohur pavarësinë e Kosovës, duke u bërë kështu vendi i 105 -të që ka pranuar shtetin e Kosovës. Lajmin për njohjen e Kosovës nga El Salvadori e ka konfirmuar ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj në rrjetin social “Twitter”. “Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në New York ka pranuar njoftimin […]


Sami Lushtaku, nga Kardiokirurgjia në burg

Kryetari aktual i Komunës së Skenderajt dhe kandidat i PDK-së për kryetar edhe për zgjedhjet e 3 nëntorit, i akuzuar dhe i arrestuar si anëtar i të ashtuquajturit Grupi i Drenicës, Sami Lushtaku sot është dërguar sërish në burg nga QKUK-ja, ku thuhej se ishte për mjekim. Burimi i Koha.net, bën me dije se Lushtaku […]


Erdogan nuk bëri komente për Kosovën

Ambasada e Republikës së Turqisë ka bërë të ditur se Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan nuk ka bërë komente për Kosovën. Në portalet kosovare të enjten është publikuar një lajm ku Erdogan citohet se ka thënë që Kosova është e vogël të flasë për Islamin, transmeton Express. “Ambasada e Republikes se Turqisë në Prishtinë […]