Lajme

El Salvadori konfirmon njohjen e Kosovës

El Salvadori e ka njohur pavarësinë e Kosovës, duke u bërë kështu vendi i 105 -të që ka pranuar shtetin e Kosovës. Lajmin për njohjen e Kosovës nga El Salvadori e ka konfirmuar ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj në rrjetin social “Twitter”. “Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në New York ka pranuar njoftimin […]


Sami Lushtaku, nga Kardiokirurgjia në burg

Kryetari aktual i Komunës së Skenderajt dhe kandidat i PDK-së për kryetar edhe për zgjedhjet e 3 nëntorit, i akuzuar dhe i arrestuar si anëtar i të ashtuquajturit Grupi i Drenicës, Sami Lushtaku sot është dërguar sërish në burg nga QKUK-ja, ku thuhej se ishte për mjekim. Burimi i Koha.net, bën me dije se Lushtaku […]


Erdogan nuk bëri komente për Kosovën

Ambasada e Republikës së Turqisë ka bërë të ditur se Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan nuk ka bërë komente për Kosovën. Në portalet kosovare të enjten është publikuar një lajm ku Erdogan citohet se ka thënë që Kosova është e vogël të flasë për Islamin, transmeton Express. “Ambasada e Republikes se Turqisë në Prishtinë […]


Dacici nervoz: Prishtina më ka fyer e më ka përulur

Kryeministri serb, Ivica Dacic, tha sot se vendimi i Prishtinës për të ndaluar hyrjen e tij në Kosovë, paraqet shkeljen direkte të Marrëveshjes së Brukselit. Dacic ka thënë se ka marrë informacione se Prishtina do të ketë një vendim të tillë dhe se për këtë e ka informuar kreun e delegacionit të BE-së dhe përfaqësuesit […]


Thaçi: Më 3 nëntor bashkohet Mitrovica

Stadiumi olimpik, ‘Ademi Jashari’, do të bëhet sikurse stadiumi Vembli në Londër. Do t’i hapim 4000 vende të reja pune si dhe do të investojmë 100 milionë euro në katër vjetët e ardhshme. Me këto premtime u është drejtuar i pari sot votuesve në Mitrovicë, Avni Kastrati, kryetra I degës së PDK-së dhe kandidat për […]


Kriza në veri, Ushtria e Kosovës në gjendje gatishmërie!

FSK-ja stërvitje në tërë Kosovën gjatë fushatës zgjedhore. Kosova është vënë në gjendje gatishmërie për të përballur provokimet që mund të ndodhin në veri nga Serbia, përkatësisht strukturat ilegale. Përplasjet e shkaktuara së fundi Kosovë-Serbi, pas ndërhyrjes së vazhdueshme të Serbisë tek serbët në Kosovë, dhe kërcënimit serb për ndërprerje të bisedimeve, që rezultoi me […]


IPKO në shitje

Operatori i dytë i telefonisë mobile në Kosovë “IPKO”, si pjesë e operatorit publik të telefonisë mobile “Telekom Slovenije”,së shpejti do të kalojë në pronësi private, pasi që një vendim të tillë e ka marrë Qeveria e Sllovenisë gjatë muajit korrik të këtij viti. Zyrtarë të telefonosh “IPKO” në Kosovë thonë se vendimi për shitjen […]


Haraçin po e lejon shteti

Një laurë (pengesë) në hyrje të terminalit në Han të Elezit paralajmëron ndalim të detyrueshëm. Askush nuk mund të kaloj aty pa i kryer obligimet. Shkuarja në pikën kufitare, ndonëse nëpër rrugë të shtetit është e pamundur pa e paguar taksën e vënë nga Rrustem Rukolli e Xhevdet Bajramaliu, shkruan Koha Ditore. Ata kontrollojnë rrugën […]


Gjermania e Britania, EULEX-it: Mos e ndal punën

Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Fatmir Limaj dhe asnjë pjesëtar tjetër i UÇK-së apo politikan që po ndiqet nga EULEX-i nuk do të mund të gëzohet në qershor të vitit të ardhshëm. Gjermania dhe Britania e Madhe pajtohen se pasi t`i ketë përfunduar mandati i dytë me radhë në qershor të vitit 2014, EULEX-i të ndryshojë, […]


Vritet e ndjekura, të shtëna në “Capitol Hill”

Drejtuesja femër e mjetit, që detyroi policinë ta ndiqte në zemër të Uashingtonit u godit për vdekje nga të shtënat e policisë dhe është shpallur e vdekur, bëri të ditur shefja e policisë së Uashington DC, Cathy Lanier. Oficeri i policisë së kryeqytetit amerikan, që u plagos gjatë ndjekjes së policisë mes Shtëpisë së Bardhë […]