Mos i hidhni më lëkurat e këtij fruti! Zhdukin menjëherë zbokthin nga flokët tuaj

Ne të gjithë e dimë se frutat janë të dobishme për shëndetin dhe me vlera të mëdha ushqyese, por ajo që shumica prej nesh nuk e dinë është se lëkura e tyre mund të përmbajnë po aq shumë vlera. Ato mund të përdoren për një numër të madh problemesh shëndetësore, vetëm duhet të dini sesi.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për lëkurën e bananes dhe portokallit. Më poshtë do të lexoni disa prej përdorimeve më të rëndësishme për lëkurën e portokallit. Jemi të bindur që pasi t’i lexoni nuk do t’i hidhni më herën tjetër.

Përmirësimi i tretjes: Lëkurat e portokallit janë përdorur që nga lashtësia për të përmirësuar tretjen dhe eleminuar fryrjen e barkut.

Nuk ka më pagjumësi: Lëkurat e portokallit mund të përdoret nga njerëzit që vuajnë nga çrregullime të fjetjes si pagjumësia. Ato përmbajnë vaj esencial që qetëson nervat tuaja dhe ju ndihmojnë të flini gjumë më shpejt. Ju mund t’i zieni dhe më pas të nuhasni aromën e tyre.

Përmirësojnë frymëmarrjen: Nëse keni probleme me frymëmarrjen, provoni të përtypni një lëkurë portokalli. Ajo do të eliminojë erën e keqe dhe do të lërë pas një freski të hidhur.

Eleminojnë zbokthin: Për problemet e zbokthit vetëm hidhni një lëkurë portokalli në një tenxhere me ujë dhe lëreni atë gjatë gjithë natës.

Aplikojeni këtë në flokët tuaj. Kjo jo vetëm që do të eleminojë zbokthin, por do t’i bëjë flokët tuaj më të bukur.

Të mrekullueshme për lëkurën: Lëkurat e portokallit janë të shkëlqyera në heqjen e pikave të zeza, qelizave të vdekura të lëkurës, lëkurës së thatë, puçrrave, poreve të mëdha dhe të nxirave poshtë syve.