Kuriozitete

Firdanja shkon me pasaportë në shkollë

Firdane Bardhi ndërron çdo natë librat e fletoret sipas orarit mësimor të ditës së nesërme, por në fund sigurohet se pasaporta është në xhepin e vogël të përparmë të çantës. E di se do të vonohet në orën e parë të mësimit nëse e harron dokumentin personal. “Unë çdo herë e kam pasaportën në çantë”, thekson Firdanja. Nuk mjafton uniforma […]


Prostituta me SIDA ‘punonte’ prej 5 vitesh

Një prostitutë 50- vjeçare, e prekur nga SIDA, kishte pesë vite që ushtronte aktivitetin në këtë qytet. N.S. aktualisht ndodhet në burgun 325 në Tiranë. Ajo është arrestuar gushtin e shkuar, por vetëm tani ka mësuar se është e prekur nga SIDA, pasi është shtruar në spital. Panorama ka publikuar edhe epikrizën e saj.Ajo vuan edhe nga sifilizi. Lajmi ka […]


Nisin gërmimet në Novi Pazar, dyshohet se janë të varrosur 100 shqiptarë (Video)

Pas dy ditësh nis gërmimi për varrezën masive në Novi Pazar të Serbisë, ku mendohet të jenë varrosur 100 shqiptarë, të gjithë robër lufte. Lajmin për KTV’në e ka bërë të ditur kryetari i Komisionit qeveritar për të pagjeturit, Prenk Gjetaj. Të enjten nisin kërkimet për një varrezë të re masive në Serbi. Rreth 100 trupa mendohet të jenë varrosur […]


Familja dhjetë anëtarëshe Rrahmani, pa bukë e pa shtëpi

Familja Rrahmani, nga fshati Plemetin i komunës së Obiliqit, po jeton në kushte tmerrësisht të vështira. Të dhjetë anëtarët e kësaj familjeje, përfshirë edhe tre fëmijë të vegjël, po ballafaqohen çdo ditë me mungesë të kushteve më elementare për jetë. Gjatë ditës që e vizituam këtë familje, gjendja e tyre ishte e mjerueshme. Të tre fëmijët e vegjël, të cilët […]


I mbijetuari i tragjedisë në Mesdhe rrëfen tmerrin: Shumica as nuk e kanë kuptuar se çfarë ka ndodhur!

“Në bord ishim 950 persona. Kishte 50 fëmijë dhe 200 femra”. Kjo është deklarata që ka dhënë në Prokurorinë e Katanias një i mbijetuar i mbytjes së peshkarexhës që çoi në vdekjen e rreth 700 personave. Burri nga Bangladeshi ka shtuar se shumë nga klandestinët ishin mbyllur në nivelet e poshtme të mjetit lundrues dhe nuk lejoheshin të dilnin nga […]


Jeta e vështirë e familjes Kuçi (Video)

Ka disa vite që familja 6-anëtareshe nga Gjakova jeton në një barakë. Si në dimër ashtu edhe në verë, familja Kuçi përballen me shumë vështirësi nga jetesa këtu. Kushtet shumë të rënda ekonomike, ua pamundësojnë atyre një jetë më të mirë. E zonja e shtëpisë, Gjyle Kuçi, s’kërkon asgjë ma shumë se një kulm mbi krye, e pak bukë për […]


Dramatike: Ballafaqimi i policit me vrasësin e dyfishtë! (Video)

Kohëve të fundit janë shtuar rastet kur policët e Shteteve të Bashkuara po shtinë me armë vend e pa vend. Sidoqoftë, oficeri Jesse Kider ka vepruar ndryshe nga kolegët e tij. Së bashku me patrullën, ai po e ndiqte Michael Wolcoxin, një i dyshuar për vrasje të dyfishtë. Pas ndjekjes me veturë, ndalet dhe shkon të konfrontohet me policët, transmeton […]


Pianistja e re nga Kosova arrin suksese të mëdha në Çeki (Foto/Video)

onika Krasniqi Rosenkrancova është fituese e shumë çmimeve kombëtare dhe ndërkombëtare të pianos në Çeki dhe njëherësh është nderuar me shumë mirënjohje. Gjatë këtij muaji, 13-vjeçarja që ka shtetësi të Kosovës dhe të Çekisë, ishte pjesëmarrëse në garën prestigjioze ndërkombëtare ‘Pro Bohemia’ në qytetin Ostrava, ku merrnin pjesë pjesëmarrës nga shumica e shteteve evropiane. Ajo me diferencë të madhe fitoi […]Aeroplani i luftës së Kosovës ndër më të shtrenjtët në botë (FOTO LAJM)

Një ndër makineritë më të shtrenjta ushtarake në botë duket se është dhe një aeroplanushtarak i përdorur në luftën e Kosovës. Në një listë të sjellë nga Billionaires Newswire ku janë renditur 10 makineritë më të shtrenjta ushtarake, një ndër to është pozicionuar dhe aeroplanii përdorur në Kosovë i cili radhitet i nënti. Për herë të parë B-2 Spirit i […]