Articles by AV

FSHATI KU VAJZAT SHNDËRROHEN NË DJEM PA NDËRHYRJE KIRURGJIKALE

Në pjesën jugperëndimore të Republikës Domenikane, në një fshat të vogël e të mënjanuar, është vërejtur një dukuri e pazakontë, fëmijët që lindin vajza, në moshën dymbëdhjetë vjeç shndërrohen në djem. Këta fëmijë njihen ndryshe si “machihembras”, që do të thotë “fillimisht grua, pastaj burrë.” Endokrinologia Julianne Imperato, e cila punon si pedagoge në një kolegj mjekësor të Nju Jorkut, pasi dëgjimit të zërave […]


Lajmi i fundit Tash LDK ka akuza të rënda ndaj AAK-së

Lidhja Demokratike e Kosovës reagon ndaj asaj që e ka cilësuar si përpjekje e Daut Haradinajt, “që duke etiketuar kryetarin LDK’së, njëherësh kryeministrin e Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafën, të bëhet protagonist dhe të faktorizohet në këto ditë të turbullta për opozitën”. “Sa i përket asaj që zoti Haradinaj ka thënë, i bëjmë me dije se LDK-ja nuk i […]


Mustafa: Nuk e kam ndërmend të jap dorëheqje (Video)

Kryeministri Isa Mustafa u është përgjigjur të gjithë atyre që po kërkojnë dorëheqjen e Qeverisë që ai udhëheq. Shefi i qeverisë  u shpreh se nuk e ka ndërmend të japë dorëheqje, pasi sipas tij kjo qeveri do jetë deri në vitin 2018.  “Opozita nuk ka nevojë fare të humb kohë për këtë që të merret më tepër me atë që […]


Burri më përdhunoi vajzën

Të nderuar lexues, e di që do të më paragjykoni që kam qenë e dobët, apo që kam qenë nënë e keqe, por nuk kisha zgjidhje tjetër… Fatkeqësia ime filloi kur bashkëshorti im pësoi një aksident dhe unë mbeta vetëm me vajzën 4 vjeçe. Isha shumë e re kur mbeta e ve, pastaj edhe jeta nuk kalohet vetëm, sepse do […]


MJEKIME POPULLORE PËR DHIMBJET E VESHIT, MOSTRETJEN ETJ.

Rikthimi te mjekësia popullore nuk mund të konsiderohet një qëndresë e gabuar apo mungesë përparimi. Përkundrazi, ajo përbën bazën e gjithçkaje të arritur në fushën e mjekësisë bashkëkohore. Shumë herë, të nxitur prej reklamave të shumta që u bëhen barnave të ndryshme, përçmojmë rëndësinë e recetave popullore, të cilat, deri dje u vinin në ndihmë qindra-mijëra njerëzve anembanë botës. Njihuni me […]


LAJM I PAPRITUR Daut Haradinaj e GODET FORT Isa Mustafën

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka reaguar ndaj kryeministrit Mustafa përmes një postimi në Facebook. Sipas Haradinajt, Isa Mustafa nuk ka pasur fare të shkoj në Deçan, ngase siaps tij, Deçan, ngase siaps tij, Deçani ishte në Prishtinë kundër vendimeve të tij. Reagimi i plotë i Haradinajt: Kryeministër sot krejt Deçanin e ke pasë në Prishtinë, çka kërkove që shkova […]


Ilaçi me arra të reja që shëron gjëndrat tiroide

Arrat e reja kanë arritur tashmë. Pos se shërojnë gjëndrat tiroide, ato shërojnë edhe disa sëmundje të tjera, ndërsa që përgatitet lehtë ilaçi. Arrat shërojnë sëmundjet më të ndryshme, ndihmojnë te problemet e gjëndrave tiroide, fyti, rrugët respiratore, si dhe te bronkiti, por edhe e forcojnë sistemin imun.  Mjekësia popullore i sugjeron për shërimin e anemisë, por edhe si ndihmë […]


Mos e injoroni dhimbjen në këto pjesë të trupit, mund t’ju kushtojë jetën!

Dhimbja është një shenjë e zakonshme që tregon se trupi juaj është duke kaluar vështirësi. Ilaçet qetësuese janë ideja e parë që ju shkon në mendje pasi ato kanë vetinë ta lehtësojën sadopak dhimbjen, por duhet të dini se efektet anësore që ato lenë pas nuk janë aspak të mira për shëndetin. Injorimi i dhimbjes është edhe më keq. Është […]


Rrëfimi prekës! “Një gërvishtje e vogël më çoi në prag të vdekjes”

Ajo që shpesh e neglizhojmë, mund të kthehet në një rrezik të madh për shëndetin tonë. Një nënë e re britanike rrezikoi vdekjen për shkak të një gërvishtjeje në gjoks, të cilës nuk i kushtoi rëndësi. Historia e saj i përket vitit të kaluar dhe është publikuar në britaniken “Mirror”. Lucy Secular përfundoi në spital duke luftuar me vdekjen 24 […]


Nëna e mençur: Ia çau dhëmbin vajzës për t’ia shpëtuar jetën

Derisa një pjesë e tunelit të toboganit ishte hapur, zonja Olcer, e cila kishte qenë ulur përballë, kishte vërejtur Zara-n, e cila me atë rast kishte rënë nga tobogani, me fytyrën poshtë dhe pa ndjenja. Mendimi i shpejtë i nënës ia kishte shpëtuar jetën vajzës së saj, pasi ajo e kishte thyer qafën në një aksident tmerrues derisa ishin në […]