Aktualitete

Shtetasit e Maqedonisë të kërkuar nga Interpoli – FOTO

Të dhënat e Interpolit tregojnë fletarrestimet ndërkombëtare kundër tyre rëndojnë për vrasje, krim të organizuar, trafikim armësh, rrëmbim, vjedhje dhe grabitje, krime lufte, huliganizëm, vandalizëm dhe për shkelje të tjetra të rënda. Më i riu që vazhdon të kërkohet nga Interpoli poashtu është nga Struga. Bëhet fjalë për 25-vjeçarin Rexhep Pollozhani, i cili kërkohet nga […]Raport Progresi i BE-së: Maqedonia në “qorrsokak”

“Procesi i anëtarësimit të Maqedonisë në BE është në qorr-sokak. Vendi dështoi në përmbushjen e reformave kryesore, ndërkaq situata me lirinë e mediave dhe pavarësinë e gjyqësorit është përkeqësuar akoma më shumë. Ky është vlerësimi i Komisionit Evropian në raportin e progresit të Maqedonisë për vitin 2014’ Ndryshe nga vitet e kaluara, Komisioni këtë herë […]


Asad: Opozita siriane organizatë terroriste, u rekrutua në Kosovë

Presidenti i Sirisë, Bashar AlAsad është shprehur se opozitasiriane që e lufton atë është e rekrutuar në Kosovë. Ai tha se do ti kapë këta “mercenarë” dhe do tia tregojë botës. Në një intervistë dhënë Russia24, Asad vlerëson se Siria po humb luftën mediatike kundër Perëndimit, por jo luftën reale në terren. Asadi ka thënë […]


Kapen dy hajdutë në Zhelinë të Tetovës

Dyshohet se gjërat e vjedhura janë vjedhur nëpër objekte të ndryshme në Tetovë. Gjatë kontrollit në shtëpitë e dy personave në Zhelinë policia ka gjetur sende të shumta për të cilat dyshohet se janë të vjedhura, informojnë nga MPB. Dje me urdhër të gjykatës policia ka kryer kontroll në shtëpinë e M.B.(55) në Zhelinë, dhe […]


Një 24 vjeçar nga Ferizaj vritet nga rradhët e ISIS-it

A.Uksmajli, 24 vjeçar nga Nerodimja e Epërme e Ferizajt, është viktima e radhës që ka gjetur vdekjen në luftën e ISIS-it në Siri. Mësohet se familja e viktimës ka hapur të mërkurën të pamën dhe po pret miq. Jozyrtarisht burime brenda familjes thonë se viktima që një kohë ka qenë i përfshirë në këtë konflikt.


Ndahet nga jeta profesoresha Sabiha Rexhepi

Në moshën 79 vjeçare sot ndërroi jetë profesoresha Sabiha Rexhepi doajene e arsimit shqip. E ndjera ishte një ndër arsimtaret e para shqiptare në gjimnazin e Tetovës. Profesoresha Sabiha ishte bashkëshortja e mjekut dhe veprimtarit tw njohur nga Tetova Jusuf Rexhepi. Varrimi do të bëhet sot më datë 7 tetor ( e martë) pas faljes […]


Mogherini: Për Ballkanin – zgjerimi është rrugë për demokraci

Federica Mogherini, e cila është nominuar për përfaqësuese të lartë të Bashkimit Evropian për politkë të jashtme dhe siguri, tha se për Ballkanin, politika e zgjerimit është i vetmi garantim për transformim demokratik. “Duke filluar nga Ballkani, e deri te Turqia, besoj se politika e zgjerimit është më e mira, nëse jo edhe e vetmja […]


Rasti i parë i Ebolës në Evropë

Një infermiere në Spanjë është infektuar me virusin Ebola, duke u bërë pacientja e parë për të cilën dihet se e ka këtë virus, jashtë zonës së përhapjes së saj, në Afrikën Perëndimore. Kjo infermiere i kishte trajtuar dy misionarë spanjollë, që vdiqën nga Ebola, pasi ishin infektuar në Afrikën Perëndimore. Ky rast e ilustron […]


Yahoo: Kosova ka makiatot më të mira në botë

Mjafton vetëm pak kohë që kosovarët të fillojnë e të krenohen me aftësinë e vendit të tyre për përgatitjen e makiatos perfektë. “Pavarësisht se ku shkon në Kosovë, do të gjeni makiato shumë më të mirë se të Italianëve”, thotë kamerieri Armend Bytyçi, derisa autorja e tekstit për Yahoo Travel, Jo Piazza darkon në hotelin […]