Aktualitete

Testimi ekstern, dënohen 533 mësimdhënës shqiptar

Numri i atyre mësimdhënësve shqiptarë që do të dënohen me 7 për qind të rogës për shkak të mospërputhjes së rezultateve të testit ekstern me ato që kanë vënë vetë ata, është shumë më i lartë se numri i atyre mësimdhënësve që do të shpërblehen për përputhjen e notave të tyre dhe atyre të tekstit […]


Raporti i progresit në raport me shqiptarët në Maqedoni

Raporti i progresit në masë të madhe ka nënvizuar aspektet që kanë të bëjnë me shqiptarët si komunitet i dytë shumicë. Në raportin e progresit janë dhënë vlerësime shqetësuese sa i përket marrëdhënieve ndëretnike, por edhe çështjes së moszbatimit të Marrëveshjes së Ohrit, informon INA. Raporti që në fillim përmend ndryshimet kushtetuese që kanë inkorporuar […]


Jepet alarmi për ”shqipen ” në Llabunishtë‏

Nga Komuna e Strugës japin alarmin në lidhje me situatën më të fundit në Shkollën fillore komunale ”Murat Labënishti” për faktin se si rezultat i mos dhënies së pëlqimeve nga ana e MASH-it mungon kuadri pedagogjik për disa lëndë mësimore në këtë institucion arsimor.Sipas vendorëve pavarsisht gadishmërisë së tyre që nëpërmjet formave të tjera të […]


Në UEJL u promovua revista studentore “Euroidea”

Tetovë – Hapësira mediatike brenda kampusit të UEJL vazhdon të mbahet gjallë dhe kreative në saje të një pune të palodhshme që po bën stafi i revistës ‘Euroidea’. Të Mërkurën ( 08 tetor) në Qendrën për Konferenca (BDC) në UEJL, studentët promovuan para brucoshëve numrin e parë të kësaj reviste për këtë viti akademik. Gjatë […]


Vritet 10 vjeçari, “luftëtari” më i ri i ISIS-it

Mbështetësit e ISIS-it po shpërndajnë një fotografi ku shihet një 10 vjeçar, për të cilin flasin me krenari se “është vrarë duke mbrojtur Shtetin Islamik”, transmeton BW. Fotografitë, vërtetësia e të cilave ende nuk është konfirmuar, paraqesin një djalë të ri, rreth 10 vjeçar duke mbajtur në dorë një armë. Një hulumtues në “Quilliam Foundation”, […]


Nga sot rriten temperaturat dhe mot me diell

Moti sot paradite në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm me vranësira, ndërsa pasdite me diell veçanërisht në pjesën perëndimore të vendit. Do të fryejë erë e lehtë. Temperatura e mëngjesit do të shkojë nga 9 deri 14 ndërsa gjatë ditës nga 18 deri 23 gradë. Në Shkup mot i njejtë, paradite me vranësira ndërsa […]


Ahmeti takoi ambasadorin grek Lalakos‏

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Z. Ali Ahmeti, ka pritur sot në selinë e partisë në Tetovë Ambasadorin e Greqisë në vend, Z. Haris Lalakos. Z. Ahmeti dhe Ambasadori Lalakos biseduan për marrëdhëniet midis Shkupit dhe Athinës, zhvillimet në rajonin e Ballkanit perendimor dhe integrimet EuroAtlantike. Kryetari Ahmeti foli për rëndësinë që kanë integrimet […]


Studentët ukrainas zëvendësojnë rusët në SHBA

Tërheqja e Rusisë nga një program i studimeve në Shtetet e Bashkuara do të hapë mbi 100 vende shtesë për studentët nga Ukraina. Si pasojë e lidhjeve të tendosura për shkak të krizës në Ukrainë, Rusia ka njoftuar SHBA-në muajin e kaluar se nuk do të marrë pjesë në Programin e Liderëve të Ardhshëm më […]


Edhe Europa po rrezikohet nga skema teroriste ISIS !

Edicioni i së dielës i gazetës gjermane “Bild”, bëri të ditur se grupe luftëtarësh të milicisë terroriste “Shteti Islamik” (IS), të përbërë prej katër vetash e të maskuar si refugjatë, do të përpiqen të kalojnë kufirin me Turqinë. Lajmin në fjalë, platforma e famshme gjermane e bëri, duke iu referuar qarqeve të sigurisë, siç thuhej […]


Shkup: Arrestime masive të gjykatësve për keqpërdorim të detyrës

Njëzet e pesë persona nga Gjykata Themelore Shkupi 1 – sektori për kundërvajtje, prej të cilëve 13 gjykatës, sot në mëngjes janë arrestuar për shkak të punës së pakujdesshme në shërbim, me çka e kanë dëmtuar Buxhetin e Republikës së Maqedonisë për rreth 68.000.000,00 denarë. Prokuroria themelore publike Shkup, duke vepruar sipas kallëzimit penal të […]