Aktualitete

DAP mbyll 15 artari, në Strugë e Ohër

Gjatë aksionit të djeshëm të përbërë nga policia, inspektorë të Drejtorisë për të Ardhura Publike (DAP) dhe inspektorë të Inspektoratit për Tregti, janë mbyllur pesëmbëdhjetë Artari dhe një Baze betoni në Strugë dhe Ohër, ka njoftuar Policia e Ohrit (Sektori për Punë të Brendshme-Ohër). Sipas Kumtesëszyrtare të policisë tek Artaritë, “janë konstatuar shumë parregullsi ligjore”. […]


Qytetarët kërkojnë zyrtarizmin e emrave të shkollave në Çair

Qytetarët kërkojnë zyrtarizmin e emrave të katër shkollave fillore në Komunën e Çairit. Sipas tyre, përderisa procesi arsimor zhvillohet shqip dhe të gjitha kuadrot janë shqiptar, nuk mundet që shkollat t’i mbajnë emrat maqedonas. “Duhet ndryshuar, pasi jemi të gjithë shqiptar përse të mos ndryshohen”. “Duhet të jenë shqip. Dashtë Zoti t’i bëjnë shqip”. “Pasi […]Rregullat e ISIS-it për media

Shteti i vetshpallur islamist ka vendosur 11 rregulla për të gjithë gazetarët që dëshirojnë të raportojnë brenda territorit që kontrollohet nga ISIS. Rregullat vlejnë për të gjithë gazetarët e huaj si Reuters, Associated Press, e France-Press, por iu ndalohet të bashkëpunojnë me çfarëdo kanali satelitor lokal, apo ndërkombëtar. Ndërkohë, Huffington Post raporton se pas diskutimeve […]


PDSH pas kongresit vendos kthimin në parlament

Pas takimit me ambasadorin e BE-së në Shkup, Aivo Orav, lideri i PDSH-së Menduh Thaçi vendosi që grupi parlamentar i partisë së tij të kthehet në Kuvend . Grupi parlamentar i PDSH-së menjëherë pas Kongresit të partisë të caktuar për më datë 12 tetor do të kthehet në kuvend. Këtë e ka konfirmuar edhe zëdhënësi […]


BDI plotëson dëshirën e Gruevskit, ndryshon vetëm dy emra?!

Abdilaqim Ademi dhe BDI-ja siç mëson ALSAT M duket se kanë pranuar dëshirën dhe vullnetin e partnerit të koalicionit VMRO DPMNE për mosfirmosjen e emrave të 4 shkollave në Çair. Në fakt Abdilaqim Ademi nuk do të firmos ndryshimin e emrit të shkollës fillore Nikola Vapcarov në Emri Elezi për shkak se ky i fundit […]


Super Piloti Kumanovar ne Zvicër, çmendet Euro Kontrolli !

Nje Super Pilot qe Zvicrra po cmendet me punet e pilotit qe deri me tani nuk ka arrit asnje pilot te beje nje pune sic e bene Shqiptari nga Kumanova qe jeton ne Zvicer, Ai eshte nga nje fshat i Kumanoves VAKSINCE tani eshte ne Ziverr si nje Super Piloti ! Takimin e parë me […]


Kush e bindi Rugovën të shkonte në takim me Millosevicin?

Ruben Avxhiu nga gazeta e shqiptarëve të Amerikës, Illyria, sjell disa detaje interesante nga takimi Rugova-Milosevic. Lexojeni artikullin e plot dhe kuptojeni se pse Kryetari i Kosovës, Dr.Ibrahim Rugova shkoi në Beograd në momentet më dramatike për popullin e Kosovës. Ishte vendosja në krye të diplomacisë amerikane e zonjës Madeleine Albright që e bëri Ambasadorin […]Ali Ahmeti për vizitë zyrtare në Tiranë‏

Kabineti i Kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Z. Ali Ahmeti, njofton që Kryetari Ahmeti do të qëndroj për vizitë zyrtare në Tiranë më 10 dhe 11 tetor 2014. Më 10 tetor në Tiranë, Lideri i BDIsë Ali Ahmeti do të zhvillojë takime me Presidentin e Shqipërisë, Z. Bujar Nishani, Kryeministrin, Z. Edi Rama, Kryeparlamentarin, […]