Aktualitete

Debat rreth testimit ekstern në Universitete

Dikasteri i Arsimit në Maqedoni ka paralajmëruar mundësinë që studentët t`i nënshtrohen testimit ekstern, dy herë gjatë studimeve në vitin e dytë dhe atë të katërt, masë kjo përmes së cilës synohet të rritet vlefshmëria e diplomave universitare. Por, me këtë qëndrim nuk pajtohen dy ish-ministrat e arsimit, Nenad Novkoski dhe Sulejman Rushiti. Sipas tyre, […]


Pendohet Maks Velo, ndjesë publike për myslimanët dhe veriorët

Maks Velo ka kërkuar falje dhe është tërhequr ndaj deklaratave fyese ndaj veriorëve dhe myslimanëve që sollën një reagim të ashpër në mbarë opinionin publik. Përmes një letre dërguar gazetës MAPO, Velo u kërkon falje dhe tërhiqet nga thëniet fyese ndaj myslimanëve, të cilët sipas tij  jetojnë me punë të ndershme, respektojnë ligjin dhe jetojnë […]Shtëpia e së ardhmes do të jetë hidroelektrike

Një arkitekt me bazë në Londër ka publikuar projektin e shtëpisë të së ardhmes, e cila do të jetë tërësisht hidroelektike. Koncepti i Margot Krasojeviç quhet “Hydroelectric Tidal House” dhe bazohet te valët e ujit të cilat do të prodhojnë edhe energjinë e nevojshme. Krasjoeviç është një mbështetës i energjisë së rinovueshme dhe është duke […]Microsoft per punetoret ne Gjermani, pa orar fiks !

Oraret zyrtare të punës, sado me pasion ta kemi punën që bëjmë, vjen një moment dhe bëhen të mërzitshme dhe të shumtë janë ata që çojnë nëpër mend “punën e ëndrrave, ku punohet kur do dhe ku do”. Microsoft realizoi ëndrrën për gjithë punonjësit e tij në degën e Gjermanisë. Kompania e Bill Gates ka […]Serbia dridhet nga ardhja e ish-ushtarit të UÇK-së (Foto)

Kreu i Plisave, Albert Kastrati është duke shokuar Serbinë. I pari i tifo-grupit Plisave konsiderohet terrorist në Serbi. Udhëtimi i tifozëve shqiptarë drejt Beogradit për ta përkrahur Kombëtaren shqiptare vazhdon të jetë temë e ‘nxehtë’ në Serbi. E përditshmja serbe Informer ka shkruar se ish-luftëtari i UÇK-së do të udhëtojë në Beograd për ta përkrahur […]Alergjitë, kompanitë do ndryshojnë parfumet

Për të shmangur alergjitë, shumë nga parfumet më të famshme pritet që të ndryshojnë formulën e tyre. Kjo vjen si pasojë e shtimit të rasteve të alergjive kohët e fundit, duke sjellë kruarje, skuqje ose çarje të lëkurës. Parfume si Chanel No.5 dhe Miss Dior, janë disa prej atyre që pritet t’u ndryshojnë aromat, bazuar […]Maks Velo tërheq fyerjet ndaj myslimanëve dhe veriorëve

Masko Velo, është tërhequr nga deklaratat fyese ndaj verioreve dhe myslimaneve që sollën një reagim të ashpër në mbarë opinionin publik, madje ai, për këtë gjë ka kërkuar edhe falje publike. Përmes një letre dërguar gazetës MAPO, Velo u kërkon falje dhe tërhiqet nga thëniet fyese ndaj myslimanëve, të cilët sipas tij jetojnë me punë […]


Keqparkimi dukuri e shëmtuar në Tetovë

Gjatë 9 muajve të kaluar të këtij viti në Tetovë dhe më gjërë janë përgatitur dhe dorëzuar 646 fletëpagesa për pagesë të dënimit për keq parkim nëpër kryqëzime por edhe nëpër vende tjera për të cilat dënimi është nga 200 deri 250 euro në kundërvlerë me denarë, njofton Tv Koha. Për këto lloj kundërvajtjesh janë […]


Rikthimi i privatësisë: Revolucioni i vërtetë i Apple

Privatësia e rigjetur – Apple ka nxjerë një sistem operativ që nuk i lejon më askujt, as edhe FBI-së, që të marrë me forcë të dhënat e një iPhone. Një revolucion i vërtetë Rifillon gjithçka nga zero. Fakti që Apple ka nxjerrë një sistem operativ i cili nuk lejon më askënd që të marrë me […]


A është Ebola një mashtrim i madh si gripi i derrit?

Në vitin 2009 një skandal i madh përfshiu Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Një panik botëror u shpërnda atëhere për “rrezikun e një katastrofe globale” prej gripit të derrave. Doktor Fluja, siç u quajt Albert Osterhauz, ishte në qendër të këtij skandali të mafias me bluza të bardha. Duke qenë këshilltar i shefit të OBSh për […]