Aktualitete

Mësohet identiteti i vajzës së mbytur në Tetovë

Policia identifikoi vajzën 21 vjeçare e cila sot herët në mëngjes është gjetur e vdekur në ujërat e Vardarit afër fshatit Saraçinë në Tetovë. Bëhet fjalë për Sabina A. nga po i njejti fshat të cilën e ka gjetur bashkëshorti i saj 22 vjeçar Z.A. dhe të afërmit tjerë. Ata mbrëmë kanë paraqitur në polici […]


Tentim për vrasje në Likovë të Kumanovës

Policia e Kumanovës ngriti padi penale ndaj Q.A.(54) nga fshati Likovë nën dyshimin se ka kryer dy krime “tentim për vrasje” dhe “armëmbajtje pa leje apo eksplozivë”. Me datë 12.10.2014 rreth orës 10:30 para shtëpisë familjare në fshatin Likovë për shkak të kryerjes së punëve ndërtimore ka ardhur deri tek një zënkë verbale në mes […]


Recetat e gjyshes për çdo sëmundje: dhimbje të kokës, rënje e flokëve, ndezje e vezoreve, ishijas, ftohje…

Barnishte, çajra, bimë të ndryshme dhe receta jo të përditshme janë pasuri e barnatores popullore që na ndihmon tek shumë sëmundje, kurse aftësia shëruese e tyre shpesh këndshëm na befason. Për shumë sëmundje, mençuria popullore ka një fshehtësi dhe këshillë të veten. Shumë njerëz kur sëmuren para se të shkojnë te mjeku tentojnë të shërohen […]“Blackwater” kërkon 20 miliardë dollarë për zhdukjen e ISIS’it

Nëse qeveria amerikane nuk dëshiron të dërgojë forca tokësore për të luftuar kundër grupit të militantëve islamikë IS, le t’i lërë që këtë punë ta bëjnë kompanitë private, deklaroi këto ditë themeluesi i kompanisë më të njohur të mercenarëve – kompania e sigurisë private Blackwater. Erik Prince, fundamentalist i krishterë dhe miliarder, i cili momentalisht […]

Kush janë 4 nënkryetarët dhe sekretari i ri i PDSH-së – VIDEO

Menduh Thaçi edhe katër vjet më tej do të vazhdojë të drejtojë Partinë Demokratike Shqiptare. Ai në Kongresin e Gjashtë partiak ka marrë shumicën e votave nga 677 delegat të pranishëm. Pas zgjedhjes në krye të Partisë Demokratike Shqiptare, në fjalimin e tij kryetari Thaçi, ka theksuar edhe njëherë se PDSH-ja, është e vetmja parti […]


Përfundon kongresi, Thaçi rizgjidhet kryetar i PDSH-së

Tetovë – Partia Demokratike Shqiptare ka perfunduar kongresin partiak të rradhës . Në këtë kongres me 683 vota pro sërish për lider të PDSH-së është zgjedhur Menduh Thaçi. Një kronikë më të zgjeruar nga kongresi në orët e pasdites./Shqipmedia


Ali Ahmeti i pari uron Menduh Thaçin

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Z. Ali Ahmeti, uron Z. Menduh Thaçi për rizgjedhjen e tij në Krye të Partisë Demokratike Shqiptare në Kongresin partiak të mbajtur sot në Tetovë. Në emër të të gjithë neve pranë Bashkimit Demokratik për Integrim, kam kënaqësinë që të përshëndes rizgjedhjen tuaj në krye të Partisë Demokratike Shqiptare […]


SHBA ndihmon Gazën me 212 mln $

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, është zotuar se SHBA-ja do ta ndihmojë rindërtimin e Gazës me 212 milionë dollarë. Kerry i ka bërë këto komente në konferencën e donatorëve në Kajro. Së paku 100,000 njerëz në Gaza kanë humbur shtëpitë e tyre, gjatë konfliktit me Izraelin në muajt e verës. Qeveria palestineze ka kërkuar […]