Aktualitete

Luanit i vdes nëna, ja çfarë shkruan për të

Luan Krasniqi ia ka kushtuar një poezi nënës, Hasime Krasniqit, e cila ndërroi jetë dje në moshën 85 vjeçare. Nëna e ish boksierit të njohur kosovarë, Luan Krasniqi, ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare. Kurse, junikasi i ka kushtuar një poezi të ndjerës. “Në vend të Epitafit për Nënën Hasime, (që dje ndërroi jetë në […]BDI-ja pranon dështimin e politikave kushtëzuese ndaj VMRO-së

BDI-ja ka hequr dorë nga vendimi i mëhershëm i rishqyrtimit të pjesëmarrjen e saj në qeveri, pas 6 muajve, në rast të mos anëtarësimit të vendit në NATO. Zv/kryeministri Musa Xhaferi thotë se nuk është në rregull që t’i vendosim ultimatum vetes, për procese kaq të vështira. Xhaferi shton se tashmë duhen qartë pengesat e […]


Që nga viti 2000, Izraeli ka mbajtur të arrestuar 10.000 fëmijë palestinezë

Ushtria izraelite ka mbajtur të arrestuar rreth 10.000 fëmijë palestinezë në zonën perëndimore të Jerusalemit, në periudha të ndryshme kohore, nga viti 2000 deri më sot, informoi një zyrtar i Organizatës për Çlirimin e Palestinës, raporton Anadolu Agency (AA). “Izraeli nuk jep asnjë imunitet për fëmijët dhe rregullisht shkel marrëveshjet ndërkombëtare për të drejtat e […]


Lëvizja Besa “promovon partinë maqedonisht”

Ceremonia e promovimit të këshillit nismëtar do të mbahet të shtunën më 22 nëntor, në orën 12:30 deri më 13:30, në Hotelin “Aleksandar Palace”, në sallën 1. Përfaqësuesit e Lëvizjes Besa kanë theksuar se kjo lëvizje politike synon që të ngjallë freski, duke sjellë frymë të re të perceptimit të politikës si vlerë intelektuale, profesionale […]


Tiranë, Qeveria hap rrugën për ndërtimin e Xhamisë së Namazgjasë

Qeveria ka marrë vendimin për shpronësimin e pronarëve që preken nga ndërtimi i xhamisë së Namazgjasë, në kryeqytet, duke i hapur rrugë kështu ndërtimit të këtij objekti kulti. Publikisht vendimin e Qeverisë e bëri në një deklaratë për mediat, zëvendëskryeministri Niko Peleshi. Numri dy i Qeverisë bëri publik edhe një vendim tjetër të ekzekutivit, i […]


PDK, AAK dhe Nisma merren vesh për bashkëqeverisje

Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma janë marrë vesh mes vete për bashkëqeverisje. Lajmin e ka konfirmuar për Kohavisionin një burim brenda AAK-së, duke preferuar të mbetet anonim. Sipas tij komunikimi me PDK-në ka nisur menjëherë pasi LDK-ja kërkoi ridizajnimin e marrëveshjes së 10 qershorit. “LDK-ja na ka tradhtuar. Ne […]


Përmbytje në Shqipëri Vdesin Bab e birë (Video)

Ministria e Mbrojtjes ka dërguar 80 trupa, mjete zjarrfikëse, ekskavatorë dhe 10 mijë thasë rëre në Laç, për t’u përballur me situatën alarmante të shkaktuar nga përmbytjet. Ndërsa, Ministria e Brendshme ka urdhëruar mbledhjen e Shtabit të Emergjencave, pas vlerësimit të situatës kaotike. Ministria e Brendshme po vlerëson situatën në vend për të ndërhyrë dhe […]